Krużganek jednego z budynków na Uniwersytecie Stanforda

Uniwersytet Stanforda

W drodze z San Francisco do San Jose jednym z miejsc, gdzie zatrzymałem się po drodze był położony w pobliżu miasta Palo Alto, Uniwersytet Stanforda. Kampus uniwersytetu charakteryzuje się dużą ilością zieleni i nagromadzeniem budynków, które niezwykle malowniczo komponują się z otaczającym je krajobrazem. Wielu uważa, że w Ameryce nie ma zabytków, jednak, kiedy widzi sie takie miejsce jak Stanford, gdzie starannie zaprojektowane budynki z elementami klasycznego wzornictwa jak krużganki, łuki, kolumny zaczerpniętymi z architektury i sztuki klasycznej, niczym z wyjątkiem wieku nie ustępują swoim pierwowzorom na kontynencie Europejskim. Dodatkowo wszystko wyśmienicie komponuje się z otaczającym krajobrazem, palmami, krzewami, parkami i rozległymi trawnikami kontrastującymi kolorem i jednocześnie współgrającymi estetycznie z budynkami uniwersytetu.

Leland Stanford, gubernator, senator i wiodący przedsiębiorca z Kalifornii wraz ze swoją żoną Jane Lathrop Stanford, założył uniwersytet w 1891 roku ku pamięci ich syna, który zmarł na dur brzuszny dwa miesiące przed swoimi szesnastymi urodzinami. Uniwersytet Stanforda jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych i według różnych rankingów plasuje się w pierwszej dziesiątce najlepszych uniwersytetów na świecie. Wielu z absolwentów uniwersytetu to jedni z najbardziej wybitnych ludzi nauki i biznesu. Od 1952 roku 60 laureatów Nagrody Nobla było powiązanych z tą uczelnią. Poza tym wielu miliarderów, założycieli wiodących firm w skali światowej i członków kongresu studiowało na Uniwersytecie Stanforda.

Dzisiaj uniwersytet jest podzielony na siedem szkół wyższych: Biznesu, Nauk o Ziemi, Edukacji, Inżynierii, Humanistyczno-Przyrodniczą, Prawa i Medycyny. Teren uniwersytetu jest otwarty dla zwiedzających, dodatkowo każdego dnia studenci oprowadzają turystów po najbardziej interesujących miejscach kampusu o godzinie 11.00 i 15.30.

Kampus Uniwersytetu Stanforda

Kampus Uniwersytetu Stanforda

Kościół Stanford Memorial Church

Kościół Stanford Memorial Church

Stanford Memorial Court

Stanford Memorial Court

Krużganek jednego z budynków na Uniwersytecie Stanforda

Krużganek jednego z budynków na Uniwersytecie Stanforda

Wieża Hoovera

Wieża Hoovera

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>