Autostrada w centrum Los Angeles

Jak się jeździ rowerem po Los Angeles

Druga największa metropolia Stanów Zjednoczonych rozciąga się na powierzchni 1302 km² jako miasto właściwe Los Angeles, a wraz z okolicznymi miastami, które stanowią tak zwany obszar metropolitalny Los Angeles powierzchnia całego obszaru wzrasta do 12 519 km² . Ludność samego L.A. wynosi 3,7 miliona, a całej aglomeracji to ponad 12 milionów.

Los Angeles znane jest jako miasto samochodów. Ponad 80% ludzi dojeżdża do pracy samochodem, co powoduje, że autostrady wokół metropolii są jednymi z najbardziej zakorkowanych na świecie. Jak, więc w mieście, które dla większości ludzi kojarzy sie wyłączne z samochodami jeździ się na rowerze? Po spędzeniu kilku dni w Los Angeles mogę stwierdzić, że zaskakująco dobrze. Oczywiście mówić o L.A. jako mieście przyjaznym dla rowerów to tak jakby powiedzieć, że Floryda ma dobre warunki dla narciarstwa. Jednak są czynniki, które sprawiają, że rower może być dobrym sposobem na poruszanie się po mieście. Po pierwsze łatwa nawigacja. Kilka głównych ulic ciągnie się niemal przez całą długość lub szerokość metropolii. I tak można dojechać z położonego u podnóża gór Hollywood do plaży w Venice Beach ciągnącej się wzdłuż oceanu Spokojnego jadąc prawie cały czas prosto drogą Santa Monica Boulevard. Podobnie jest w kierunku zachód – wschód z Beverly Hills do centrum miasta Downtown jadąc przez większość czasu drogą Pico Boulevard.

Po drugie pogoda, klimat Południowej Kalifornii uważany jest za idealny, gdzie temperatura w dzień niemal nigdy nie spada poniżej 20 °C, a dni deszczowe należą do rzadkości.

Po trzecie po latach istnienia jako jedno z najmniej przyjaznych miast dla rowerów coś się zmienia w L.A. Władze miasta postanowiły uczynić miasto bardziej przyjaznym dla rowerzystów, jest coraz więcej ścieżek rowerowych, wielkie billboardy nad drogami informują, że rowerzyści mają takie same prawa i obowiązki jak kierowcy samochodów a przejażdżka wzdłuż plaży nad oceanem jest porzeżyciem niezapomnianym.

Możliwe, że za kilka lat określenie Los Angeles jako miasta przyjaznego dla rowerów nie będzie brzmiało dziwnie. Strona internetowa związku rowerowego Los Angeles County Bicycle Coalition jest przydatnym źródłem informacji dla zainteresowanych tematem podróży i transportu rowerowego w Los Angeles i okolicach.

Autostrada w centrum Los Angeles

Autostrada w centrum Los Angeles

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>