Flaga Stanów Zjednoczonych

Procedura uzyskania amerykańskiej wizy turystycznej

Flaga Stanów Zjednoczonych

Flaga Stanów Zjednoczonych

Procedura uzyskania wizy do Stanów Zjednoczonych w Irlandii. Wiza turystyczna B-2.

Wszystkie poniższe informacje są aktualne na dzień 12 Września 2011. Polecam zapoznanie się z najnowszymi informacjami na właściwej stronie ambasady amerykańskiej www.usembassy.gov.

Przygotowania do rozmowy wizowej.

1. Po pierwsze trzeba zadzwonić na numer telefonu do centrali zajmującej się rezerwowaniem spotkań wizowych w ambasadach. Centrala ta znajduje się w Niemczech. Koszt połączenia to 2.40 Euro za minutę. Moja rozmowa trwała 10 minut i trzeba było podać swoje imię i nazwisko, rodzaj wizy o jaką się ubiegam, obywatelstwo i adres email gdzie zostało później wysłane potwierdzenie. Pani zapytała też o numer paszportu ale nie miałem go przy sobie i nie było z tym problemu.

2. Druga rzecz to wykonanie zdjęcia i zachowanie go w formie cyfrowej. Zdjęcie to będzie potrzebne przy wypełnianiu formularza DS-160, o którym będzie mowa w punkcie 4. Wymogi zdjęcia są specyficzne, a mianowicie:

 • zdjęcie musi być kwadratowe a nie prostokątne jak w paszporcie, ja poprosiłem fotografa o zrobienie mi zdjęcia, które mógłbym później zmniejszyć i przyciąć na komputerze, fotograf wrzucił zdjęcie na USB pendrive
 • minimalne rozmiary zdjęcia to 600 na 600 pikseli, maksymalne rozmiary to 1200 na 1200 pikseli
 • kolor 24 bit na piksel w formacie sRGB, to standardowe parametry w większości aparatów cyfrowych
 • format zdjęcia JPEG
 • wielkość zdjęcia to maksymalnie 240 kB (kilobitów)
 • jeśli zdjęcie jest skompresowane to stopień kompresji musi być mniejszy lub równy 20:1

3. Ważność paszportu musi być dłuższa niż planowany pobyt w USA.

4. Należy wypełnić formularz DS-160 na stronie internetowej ambasady Stanów Zjednoczonych. Wypełnienie formularza zajmuje około pół godziny. Składa się on z kilku części:

 • dane personalne, adres, numer telefonu, dane paszportu
 • informacje o planowanyej podróży i czas pobytu w USA, czy podróż jest już zaplanowana, długość pobytu, czy kiedykolwiek ubiegałem się o wizę, itp…
 • kontakt w USA, to w przypadku kiedy jedziemy w odwiedziny do rodziny lub znajomych
 • informacje o rodzinie, imiona i nazwiska rodziców oraz czy rodzice są w USA
 • praca, wykształcenie, w tej cześci podaje się informacje o aktualnie wykonywanej pracy i zawodach wykonywanych w ostatnich 5 latach oraz o skończonych szkołach, znajomość języków i lista odwiedzonych krajów
 • pytania dotyczące bezpieczeństwa, w stylu “Czy jesteś członkiem organizacji terrorystycznej?”

Po wypełnieniu i sprawdzeniu wszystkich informacji potwierdzamy, że wszystkie dane są prawdziwe i że zdajemy sobie sprawę, że podanie nieprawdziwych informacji jest karane.

5. Trzeba kupić kopertę o rozmiarach około 20 na 15 centymetrów i znaczek albo kilka znaczków o łącznej wartości 5.50 Euro i wpłacić na poczcie opłatę wizową.

6. Przygotować dokumenty, które udowodnią, że pobyt w USA bedzie tymczasowy i że mieszkamy na stałe w miejscu, gdzie ubiegamy się o wizę turystyczną. Na przykład może to być umowa o pracę i ostatnie potwierdzenie wypłaty z pracy.

7. Przygotować wyciąg z banku ukazujący stan konta.

W dniu rozmowy wizowej.

1. Przyjazd do ambasady, przejście przez kontrolę bezpieczeństwa jak na lotnisku. Jeśli jakiś przedmiot nie może być zabrany do ambasady, na przykład telefon, jest on przechowywany w skrytce do czasu wyjścia z terenu ambasady.

2. Wejście na teren działu konsularnego i zabranie numeru kolejki.

3. Złożenie w okienku wszystkich potrzebnych dokumentów.

4. Czekanie, aż wszyscy, którzy byli umówieni na tą godzinę złożą dokumenty i ponowne podejście do okienka w celu pobrania odcisków ze wszystkich palców prawej i lewej dłoni.

5. Rozmowa wizowa, przykładowe pytania: Gdzie pracujesz? Ile zarabiasz na miesiąc? Na jak długo chcesz jechać do USA? Kiedy chcesz jechać? Co chcesz tam robić? Po zakończeniu rozmowy powiedziano mi, że wiza została przyznana i że przyjdzie pocztą w ciągu kilku dni. Paszport przyszedł pocztą po dwóch dniach z naklejką wielkości strony w paszporcie ważną na 10 lat. [hr] Link: www.usembassy.gov – lista amerykańskich ambasad, konsulatów i misji dyplomatycznych na całym świecie

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>