Laguna Honda

Południowo-Zachodnia Boliwia

Laguna Honda

Laguna Honda

Przeszedłem pieszo z argentyńskiego miasteczka La Quiaca przez granicę do Villazon w Boliwii. Trzeba było postać trochę w kolejce na przejściu granicznym. Dwa kraje oddziela niewielka rzeczka i most ze znakami umieszczonymi w kilku miejscach, więc każdy wie, gdzie idzie i przy okazji można się dowiedzieć, że odległość z tej granicy do najbardziej na południe położonego miasta argentyny Ushuaia to 5121 km.

W małym budynku, przy drewnianym biurku siedział urzędnik straży granicznej, chociaż nie wyglądał na żadnego urzędnika…

– Quantos dias en Bolivia? (Ile dni w Boliwii?)

– Treinta (Trzydzieści).

I wbił pieczątkę na trzydzieści dni. Jest jeszcze opcja 90 dni ale miałem plan na jeden miesiąc, który potem okazał się planem na styk, bo w Boliwii jest tyle ciekawych miejsc, że spokojnie można było odpowiedzieć noventa (dziewięćdziesiąt) zamiast treinta i zostać na trzy miesiące, ale wyprawa była planowana na kontynent nie na jeden kraj.

W Boliwii można przedłużyć wizę na komisariatach policji. Około dwóch godzin zajęło czekanie na autobus do miejsca pierwszego noclegu na boliwijskiej ziemi, miasta Tupiza. W przeładowanym autobusie, przez jedne z najgorszych dróg na kontynencie, połowę drogi siedząc na plecaku położonym na podłodze autobusu minęły 3 godziny i wylądowałem w Tupizie. Tam po jednej nocy wypoczynku wykupiłem czterodniową wyprawę przez niesamowitą krainę gejzerów, wulkanów, pustyń, formacji skalnych i największego wyschniętego solnego jeziora na Świecie – Salar de Uyuni.

Południowo-zachodnia Boliwia to jedno z najciekawszych, najbardziej zróżnicowanych i najbardziej niesamowitych krajobrazowo miejsc na Ziemi. To tam znajduje się największe na świecie solnisko, czyli pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze Salar de Uyuni. Poza tym kraina ta obfituje w pokryte śniegiem wulkany, gejzery, wioski indiańskie, ruiny, kaniony, wzgórza porośnięte kaktusami, łąki z pasącymi się się stadami lam, różnokolorowe jeziora wysokogórskie, pustynie i formacje skalne. To miejsca, dla których przyjeżdża się do Ameryki Południowej. Położenie na wysokości ponad 3000 metrów nad poziomem morza i krystalicznie czyste powietrze daje okazję do wykonywania perfekcyjnych zdjęć krajobrazu. Częścią Salar de Uyuni jest Isla de los Pescadores, wyspa na największym wyschniętym jeziorze solnym świata porośnięta kaktusami dochodzącymi do ponad 3 metrów wysokości. Kolejną atrakcją samego Salar de Uyuni jest Hotel del Sal – hotel zbudowany z bloczków solnych. Wyprawy w tereny południowo-zachodniej Boliwii można zorganizować w miastach Tupiza lub Uyuni. Najpopularniejsza opcja to wyprawa na 4 dni i 3 noce.

Gdzieś w małej boliwijskiej wiosce

Gdzieś w małej boliwijskiej wiosce

Lamy

Lamy

Arbol de Piedra czyli Drzewo ze Skały

Arbol de Piedra czyli Drzewo ze Skały

Wschód Słońca nad Salar de Uyuni

Wschód Słońca nad Salar de Uyuni

Wyspa "Isla del Pescado" na solnisku Salar de Uyuni

Wyspa “Isla del Pescado” na solnisku Salar de Uyuni

Hotel z soli

Hotel z soli

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>