Główna siedziba Yahoo! w Sunnyvale

Podróż po Dolinie Krzemowej – Yahoo

Strona internetowa Yahoo! powstała w roku 1994 jako hobby dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda Davida Filo i Jerry’ego Yang. Serwis zrodził się z potrzeby ułatwienia w znajdowaniu właściwych informacji w ogromie sieci internetowej. Hobby szybko przeobraziło się w popularny katalog stron internetowych pod nazwą „David and Jerry’s Guide to the World Wide Web”. Pomysł okazał się sukcesem i w niedługim czasie zyskał tysiące użytkowników. W marcu 1995 David i Jerry zarejestrowali spółkę Yahoo! Inc. i już miesiąc później otrzymali wsparcie finansowe od firmy Sequoia Capital specjalizującej się w inwestowaniu w małe rozwijające się firmy z dużym potencjałem wzrostu. Jednocześnie obaj twórcy portalu przerwali studia na uniwersytecie, żeby w pełni poświęcić się nowo powstałemu przedsięwzięciu, a zdobyte dofinansowanie umożliwiło zatrudnienie 24 pracowników.

Przez lata działalności Yahoo! stało sie jedną z czołowych marek branży internetowej, ale nie obyło się bez wzlotów i upadków. Powstała kilka lat później strona Google zdeklasowała Yahoo! na polu wyszukiwarek. Sens istnienia katalogów internetowych został podważony wraz z udoskonaleniem algorytmów używanych właśnie przez Google. Popularność strony YouTube spowodowała, że Yahoo Video, które działało na tej samej zasadzie, czyli umożliwiając użytkownikom publikację swoich własnych filmów przeobraziło się w Yahoo Screen a filmy poprzednio opublikowane przez użytkowników strony zostały usunięte.

Na giełdzie papierów wartościowych akcje spółki osiągnęły najwyższy poziom w czasach tzw. dot-com bubble, hossy branży informatycznej w latach 1997–2000. Wraz z pęknęciem bańki spekulacyjnej akcje spółki spadły z najwyższego poziomu 118.75 USD w roku 2000 do najniższej ceny w swojej historii, która zaledwie rok później wynosiła 8.11 USD.

Pomimo wzlotów i upadków Yahoo! jest w chwili obecnej czwartą najpopularniejszą stroną internetową na świecie i dla milionów swoich użytkowników będąca bramą do najciekawszych treści w Internecie. Do najpopularniejszych serwisów portalu należą dział finansowy Yahoo Finance, konto poczty elektronicznej Yahoo Mail czy bardzo popularna strona fotograficzna Flickr zakupiona przez spółkę w roku 2005. Pełna lista serwisów oferowanych przez Yahoo jest dostępna pod adresem everything.yahoo.com. Dziś spółka, której główna siedziba mieści się w mieście Sunnyvale zatrudnia 11 500 pracowników w 25 krajach.

Główna siedziba Yahoo! w Sunnyvale

Główna siedziba Yahoo! w Sunnyvale

Yahoo! Inc., 701 First Avenue, Sunnyvale, CA 94089

Yahoo! Inc., 701 First Avenue, Sunnyvale, CA 94089

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>