Podróż po Dolinie Krzemowej – Hewlett-Packard

Garaż HP znajduje się w rejestrze zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych

Garaż HP znajduje się w rejestrze zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych

Niewielki garaż koło domu pod adresem 367 Addison Avenue w Palo Alto w Kalifornii uważany jest za miejsce narodzin Doliny Krzemowej. To tam w roku 1938 William Redington Hewlett i David Packard rozpoczęli pracę nad swoim pierwszym produktem – oscylatorem HP200A. W początkowej fazie rozwoju firmy HP garaż służył jako laboratorium badawcze i miejsce produkcji. Po ponad roku działalności garaż okazał się stanowczo za mały i firma przeniosła się do większej siedziby położonej kilka kilometrów dalej przy Page Mill Road.

Kolejne dziesięciolecia działalności firmy umocniły jej pozycję jako jednego z czołowych producentów komputerów na świecie. Za pomysłodawcę powstania Doliny Krzemowej, czyli centrum nowych technologii położonym w Dolinie Santa Clara uważa się profesora Uniwersytetu Stanforda Fredericka Termana. Profesor zachęcał swoich studentów do zakładania własnych firm branży elektronicznej w Kalifornii zamiast szukania pracy w firmach o ugruntowanej pozycji położonych na wschodzie Stanów Zjednoczonych. Bill Hewlett i David Packard byli pierwszymi studentami, którzy wcielili w życie rady profesora rozpoczynając pracę nad oscylatorem we wspomnianym garażu i zakładając firmę biorącą swoją nazwę od nazwisk założycieli Hewlett-Packard. Jednym z pierwszych klientów nowo powstałej firmy było Studio Filmowe Walta Disney’a, które zakupiło osiem sztuk modelu HP200A na potrzeby pełnometrażowego filmu animowanego “Fantazja”.

Garaż został uznany jako miejsce narodzin Doliny Krzemowej w roku 1989, a 11 lat później w roku 2000 firma Hewlett-Packard zakupiła dom wraz z garażem, po czym rozpoczęły się prace mające na celu konserwację budynków i przywrócenie wyglądu z roku 1939. W 2007 roku obiekt został włączony do Krajowego Rejestru Miejsc o Znaczeniu Historycznym. Przed domem umieszczono tablicę pamiątkową, a sam niepozorny garaż, niedostępny dla zwiedzających jest widoczny kilka metrów za metalową bramą.

Miejsce narodzin Doliny Krzemowej w Palo Alto

Miejsce narodzin Doliny Krzemowej w Palo Alto

Obecna siedziba firmy Hewlett Packard w Palo Alto

Obecna siedziba firmy Hewlett Packard w Palo Alto

Znak Hewlett Packard przy wjeździe do siedziby firmy w Palo Alto

Znak Hewlett Packard przy wjeździe do siedziby firmy w Palo Alto

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>