Facebook - 1601 Willow Road, Menlo Park, Kalifornia

Podróż po Dolinie Krzemowej – Facebook

Po pobycie w Palo Alto kolejnym przystankiem mojej podróży po Dolinie Krzemowej była siedziba spółki Facebook położona w mieście Menlo Park. Facebook został założony przez studenta Uniwersytetu Harvarda Marka Zuckerberga wraz z kilkoma kolegami ze studiów w roku 2004. W przeciągu kilku lat serwis stał się nie tylko najpopularniejszym portalem społecznościowym na świecie, ale osiągnął drugie miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych stron internetowych w skali globalnej ustępując jedynie wyszukiwarce Google. W niektórych krajach, ku trwodze Google, Facebook znajduje się na pierwszym miejscu. W roku 2012 ogłoszono, że liczba aktywnych użytkowników przekroczyła magiczną granicę jednego miliarda i rośnie.

Facebook położony jest na odludziu, jechałem pomiędzy małymi drewnianymi domkami, które swoją budową przypominały takie polskie domki na działce tylko trochę większe. Klimat okolic widocznie nie wymaga zbyt ciężkiego murowanego budownictwa. Po plątaninie dróg dotarłem do Willow Road. Właściwy adres siedziby Facebooka został zmieniony na „1 Hacker Way”, czyli „1 Droga Hakerów”, która chyba dla żartu i kaprysu Zuckerberga została tak przemianowana, bo nie jest to właściwa droga, a raczej pas ruchu wokół parkingu otaczającego budynki firmy.

Nagrałem krótkie filmy przed wejściem oznaczającym adres i tablicą „Facebook” w tle. Same budynki firmy nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale da sie odczuć, że parking na, który praktycznie każdy może wjechać jest pilnie strzeżony, nie mówiąc już o samych budynkach. Nie minęło wiele czasu a zainteresował sie mną ochroniarz jeżdżący dookoła białym samochodem charakteryzującym się niebieskimi symbolami na drzwiach dokładnie w takim samym stylu jak na ich stronie internetowej. Nic nie robił, kiedy byłem poza ogrodzeniem, ale, kiedy wjechałem na parking i zacząłem robić zdjęcia zatrzymał się przy mnie, żeby mnie poinformować o zakazie robienia zdjęć. Powiedziałem, że tylko podróżuję po okolicy i już uciekam. Obserwował mnie do samego końca aż wjechałem na główna drogę upewniając się, że nie naruszę prywatności firmy Facebook, tak samo, jak oni nie naruszają prywatności swoich użytkowników 😉

Wjazd do siedziby Facebooka w Menlo Park

Wjazd do siedziby Facebooka w Menlo Park

Facebook - 1601 Willow Road, Menlo Park, Kalifornia

Facebook – 1601 Willow Road, Menlo Park, Kalifornia

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>