Widok z Vista Point po północnej stronie mostu

Most Golden Gate

Most Golden Gate jest niewątpliwie jednym z najsławniejszych symboli Stanów Zjednoczonych. Złota Brama (Golden Gate) jest jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym mostem na świecie a przez wielu uznawany również za najładniejszy. Smukła budowa mostu z jego ciemnopomarańczowym kolorem wyrażnie kontrastuje z pasmem górskim ciągnącym się wzdłuż wybrzeża i niebieską wodą zatoki San Francisco i Oceanu Spokojnego.

Film powyżej nakręciłem jadąc rowerem z jednego końca mostu na drugi, z dzielnicy Presidio w San Francisco do hrabstwa Marin położonego po północnej stronie mostu. W dniu, kiedy nagrywałem ten przejazd dopisywała mi pogoda, lecz kiedy wracałem do San Francisco trzy dni później, wiatr znad oceanu, którego nazwa Spokojny jest całkiem ironiczna był tak silny, że z ledwością utrzymywałem równowagę jadąc rowerem.

Historia mostu rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy jedynym sposobem na przedostanie się z San Francisco na północ do hrabstwa Marin był transport promowy którego działalność rozpoczęto w roku 1867. Aż do początku XX wieku budowę mostu w okolicach gdzie silne wiatry wiejące znad oceanu mogłyby z łatwością naruszyć jego konstrukcję uważano za niemożliwą. W 1916 roku w lokalnej gazecie ukazał się artykuł, którego autor szacował koszt budowy mostu nad cieśniną Golden Gate na 100 milionów dolarów, kwotę zbyt dużą na warunki tamtych czasów. Inżynierem który odpowiedział na wyzwanie był Joseph Strauss, jednak jego pierwotny projekt mostu został odrzucony. Ambitny architekt nie poddał się jednak i po wielu latach zmagań z lokalnymi włazdzami, biznesami, wojskiem i związkami zawodowymi budowa mostu rozpoczęła sie dnia 5 Stycznia 1933 i trwała aż do Kwietnia 1937.

Oficjalna ceremonia otwarcia z udziałem ponad dwustu tysięcy ludzi rozpoczęła sie 27 Maja 1937r. Następnego dnia, Golden Gate Bridge został otwarty dla ruchu samochodowego. Aż do roku 1964 roku Golden Gate pozostawał najdłuższym mostem wiszącym na świecie o rozpiętości 1280 m. W chwili obecnej Golden Gate jest jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych Kalifornii i ponad sto tysięcy samochodów przejeżdża przez most każdego dnia. Jednocześnie stanowi on symbol San Francisco i jedno z najciekawszych osiągnięć amerykańskiej inżynierii.

Przy moście Golden Gate w San Francisco

Przy moście Golden Gate w San Francisco

Na pasie dla pieszych i rowerzystów

Na pasie dla pieszych i rowerzystów

Widok z Vista Point po północnej stronie mostu

Widok z Vista Point po północnej stronie mostu

Most Golden Gate późnym wieczorem, widok z Presidio

Most Golden Gate późnym wieczorem, widok z Presidio

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>