Górnicy w kopalni

Miasto Potosi w Boliwii

Górnicy w kopalni

Górnicy w kopalni

Potosi to najwyżej położone miasto na świecie ze średnią około 3900 m n.p.m. Według niektórych danych tylko dwie inne miejscowości są położone wyżej, jedna wioska w Chinach, a druga w Peru, więc, jeśli liczyć miasta to Potosi jest położone najwyżej. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją kolonialną architekturę, przez wieki było uzależnione od wydobycia cennych kruszców, a zwłaszcza srebra, które miało największy wpływ na historię miasta.

Potosi zostało założone w roku 1545 po odkryciu złóż srebra. W niedługim okresie czasu stało się najbogatszym miastem Ameryki Południowej a sława o jego bogactwie sięgnęła daleko poza granice Boliwii. Istnieją dwie legendy mówiące o tym, jak doszło do odkrycia srebra i jak zaczęła się historia tego miejsca. Pierwsza jest o pasterzu, który pewnego razu spędził noc w okolicach góry, nazwanej później Cerro Rico, czyli Bogate Wzgórze. Wieczorem rozpalił ognisko, przy którym zasnął. Obudziwszy się rano zauważył roztopione żarem ognia żyły srebra na powierzchni ziemi. Według innej wersji, to Inkowie jako pierwsi próbowali rozpocząć wydobycie, ale inkaskiego władcę powstrzymał piorun, nakazujący mu zostawić wzgórze „dla tych, którzy przyjdą po nim” – ta wersja na pewno została w pośpiechu przygotowana przez Hiszpanów.

W swoim początkowym okresie istnienia Potosi pozostawało pod administracją ważniejszego politycznie Sucre, ale ze względu na swój rozwój uzyskało prawa niezależnego miasta w roku 1561. Oszałamiający przyrost ludności już w 80 lat po założeniu miasta osiągnął liczbę 160 000. Hiszpanie, którzy zamieszkali w Potosi bardzo szybko dorobili się niesamowitego bogactwa. Z drugiej strony dziesiątki tysięcy Indian pracowało do 16 godzin dziennie, kopiąc tunele i wykonując wszystkie prace ręcznie. Wypadki zdarzały się nagminnie, a wszelkie bunty były tłumione w zarodku. Brak rąk do pracy spowodował, że zaczęto nawet sprowadzać niewolników z Afryki, których liczba sięgnęła 30 000. Około roku 1650 rozpoczął się powolny schyłek świetności Potosi, wydobycie spadało, a zapasy srebra nie były niewyczerpane. Szalę goryczy przechyliła epidemia tyfusu. W ciągu następnych stu lat liczba ludności skurczyła się o połowę.

Wydobycie trwa do dziś, ale wyeksploatowana góra Cerro Rico jest jedynie cieniem dawnego bogactwa. Niektórzy miejscowi mówią nawet, że ilość korytarzy, które są wydrążone w jej wnętrzu, pewnego dnia spowoduje, że góra runie pod swoim ciężarem grzebiąc tysiące ofiar. Wizyta w Potosi nie może obejść się bez zwiedzienia kopalni. Istnieje możliwość zobaczenia na własne oczy w jakich warunkach pracują boliwijscy górnicy. Do podłych warunków pracy w kopalni należy dodać fakt, gdzie ona się znajduje – na wysokości ponad 4000 metrów nad poziomem morza, w takich miejscach samo oddychanie wymaga wysiłku. Wycieczka zaczyna się od wizyty na targu górników i kupnie podarunków, jak na przykład liści koki, które żute są przez wszystkich mieszkańców boliwijskich wyżyn, papierosy albo przydatny w kopalni dynamit. Później następuje wizyta w miejscu, gdzie minerały i cenne kruszce są sprzedawane przez górników i oczyszczane w sposób mechaniczny lub chemiczny. Na końcu jest wizyta w kopalni, gdzie niejednokrotnie trzeba pełzać między szczelinami skalnymi i chodzić po wąskich zapylonych korytarzach.

Wydobycie jest kontynuowane do dnia dzisiejszego, chociaż pokłady srebra zostały wyczerpane, Cerro Rico jest bogate we wszelkie inne cenne metale i minerały. Ironią jest, że Boliwia eksportuje metale szlachetne, a później kupuje je z powrotem importując komputery i maszyny z zagranicy. Barokowe kościoły w mieście i bogate rezydencje, zamienione na muzea są wspomnieniem dawnej epoki. Najsławniejszymi zabytkami są Katedra Potosi, Mennica, Muzeum i Zakon Św Teresy. Może kiedyś Potosi powróci do swojej dawnej świetności…

Cerro Rico, góra pod którą znajdują się największe pokłady surowców w Potosi

Cerro Rico, góra pod którą znajdują się największe pokłady surowców w Potosi

Narodowa Mennica Boliwii w Potosi

Narodowa Mennica Boliwii w Potosi

Katedra w Potosi

Katedra w Potosi

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>