Stadion w mieście Carson w pobliżu Los Angeles

Mecz piłki nożnej Los Angeles Galaxy – Colorado Rapids

Jedną z dobrych rzeczy w podróżowaniu jest to, że zazwyczaj człowiek ma okazję zobaczyć rzeczy i być w miejscach, gdzie nie planował być. Tak było tym razem. Mój czas w Los Angeles spędziłem u miejscowej rodziny dzięki stronie dla podróżników rowerowych Warmshowers.org. I tak w sobotę wieczorem pojechaliśmy na mecz lokalnej drużyny piłki nożnej Los Angeles Galaxy, która przy okazji jest najlepszą drużyną piłkarską w Stanach Zjednoczonych. Legenda międzynarodowej piłki David Beckham grał w tym zespole przez kilka sezonów.

Mecz odbywał się na stadionie The Home Depot Center, który kilka miesięcy później zmienił sponsora i został przemianowany na StubHub Center. Pomimo swojej nazwy sam stadion drużyny i siedziba klubu LA Galaxy mieści się w położonym nieopodal Los Angeles mieście Carson. Mecz stał na na prawdę dobrym poziomie i gospodarze po wielu niewykorzystanych sytuacjach wygrali po rzucie karnym 1:0.

Stadion drużyny Galaxy może pomieścić 27 000 widzów i nie był pełny tego wieczoru. Co najbardziej dało się odczuć to, że atmosfera meczu nie była całkiem taka jaką znamy z meczów w Europie. Zamiast zaciekłej wrogości między między dwiema drużynami, a jeszcze gorszej między kibicami cała impreza miała raczej nastrój pikniku. Na stadionie było mnóstwo rodzin i małe dzieci stanowiły dość dużą część widowni.

Wygląda na to, że piłka nożna zadomowiła się w Stanach Zjednoczonych. Jednym z celów organizacji mistrzostw świata w USA w roku 1992 była popularyzacja piłki nożnej i jak widać starania przynoszą skutki, bo poziom amerykańskiej piłki pnie się do góry. Major League Soccer, jest najważniejszą ligą piłkarską w Stanach Zjednoczonych (16 klubów) i Kanadzie (3 kluby). Na wzór innych popularnych sportów w USA rozgrywki odbywają sie w dwóch fazach. Pierwsza faza sezonu trwającego od marca do grudnia to mecze o punkty rozgrywane w dwóch konferencjach zachodniej i wschodniej. Na podstawie wyników z sezonu regularnego pięć drużyn z konferencji wschodniej i pięć z konferencji zachodniej awansuje do fazy play-off. Dalej rozgrywki toczą się w systemie pucharowym w celu wyłonienia mistrza ligi. W przeciwieństwie do lig piłkarskich innych państw, żadnej z drużyn nie grozi degradacja do niższej ligi wskutek niskiej pozycji w tabeli rozgrywek.

Stadion w mieście Carson w pobliżu Los Angeles

Stadion w mieście Carson w pobliżu Los Angeles

Stadion drużyny Los Angeles Galaxy

Stadion drużyny Los Angeles Galaxy

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>