Kilka dni w Londynie

Pałac Westminsterski

Pałac Westminsterski

W Sierpniu 2006 miałem okazję spędzić kilka dni w fascynującej stolicy Zjednoczonego Królestwa. Mimo, że na zwiedzanie Londynu można byłoby przeznaczyć kilka miesięcy, dzięki odpowiedniemu planowaniu możliwe jest odwiedzenie najważniejszych miejsc w tym mieście w przeciągu kilku dni.

Z czym kojarzy się Londyn? Z kolorami – czerwonymi budkami telefonicznymi, czarnymi taksówkami, szarym niebem, czerwonymi piętrowymi autobusami, zielonymi parkami, niebiesko-czerwono-białą flagą Zjednoczonego Królestwa… Z ludźmi żyjącymi współcześnie – rodziną królewską, premierem tradycyjnie mieszkającym przy Downing Street numer 10, światowymi gwiazdami wszelkich możliwych gatunków muzycznych… I tymi z historii – Darwin, Churchill, Nelson… Z budynkami – Big Benem, Mostem Tower, Katedrą Św. Pawła, Twierdzą Tower…

Początki miasta to niewielkie rozproszone osady. Londinium zostało założone przez Rzymian w roku 43 naszej ery w miejscu, gdzie współcześnie znajduje się dzielnica finansowa City of London. Po burzliwych wiekach historii Rzymian, Anglosasów, Wikingów, Normanów współcześnie to jedna z największych i najważniejszych metropolii na świecie. Region tzw. Wielkiego Londynu liczy sobie okolo 8 milionów mieszkańców, jednak licząc całą aglomerację z przyległymi miastami i miasteczkami liczba ta wzrasta do około 20 milionów.

To jedno z najbardziej kosmopolitycznych miejsc na naszej planecie i jeden z najważniejszych ośrodków finansowych, handlowych i politycznych. Chodząc po ulicach tego miasta odnosi się czasami wrażenie, jakby ono przygniatało swoją wielkością. To metropolia globalna ze względu na swój wpływ w dziedzinach polityki, kultury i ekonomii. Dla wielu idealne miejsce dla biznesu, pracy i rozrywki, dla innych męczący moloch. Podczas pobytu nie obejdzie się bez zobaczenia głównych atrakcji – Big Bena, Tower Bridge, Pałacu Buckingham, Trafalgar Square, Muzeum Brytyjskiego i Tower of London.

Big Ben

Big Ben

Big Ben to symbol Londynu. Nazwa ściśle mówiąc odnosi się do dzwonu zegarowego, ale w powszechnym obiegu określa się nią całą wieżę zegarową. Wieża wysokości 96 metrów stała się najbardziej rozpoznawanym symbolem Wielkiej Brytanii.

Tower Bridge

Tower Bridge

Tower Bridge, czyli Most Wieżowy wybudowany w latach 1886–1894, to najsławniejszy most i kolejny symbol Londynu. Znajduje się w pobliżu twierdzy Tower of London skąd bierze się jego nazwa. Charakteryzują go dwie wieże i podnoszone przęsła umożliwiające dostęp dla statków pomiędzy otwartymi wodami morza Północnego a centrum miasta położonym nad rzeką Tamizą. W momencie otwarcia w roku 1894 był majstersztykiem inżynierii.

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham to oficjalna rezydencja monarchii brytyjskiej i miejsce najważniejszych uroczystości z udziałem rodziny królewskiej. Zmiana warty jest obserwowana przez tłumy turystów każdego roku między Majem a Lipcem. Również każdego lata części pałacu otwarte są dla zwiedzających w czasie, kiedy królowa przebywa w swojej letniej rezydencji w Balmoral.

Trafalgar Square

Trafalgar Square

Trafalgar Square to miejsce wszelkich imprez i uroczystości, znajduje się w samym sercu Londynu i jest jednym z najczęściej odwiedzanym miejsc w tym mieście. Plac upamiętnia zwycięstwo marynarki brytyjskiej pod dowództwem admirała Horatio Nelsona w bitwie pod Trafalgarem w roku 1805. Centralnym punktem placu jest wysoka na 51 metrów Kolumna Nelsona otoczona przez cztery lwy z brązu.

Mumie egipskie w Muzeum Brytyjskim

Mumie egipskie w Muzeum Brytyjskim

Muzeum Brytyjskie to jedno z największych skupisk eksponatów ze wszystkich kontynentów. I w tym momencie pojawia się pytanie: Skąd się wzięły te wszystkie bezcenne dzieła sztuki? Kontrowersje nie ustają i otaczają szczególnie najsławniejsze eksponaty będące przedmiotem roszczeń krajów, z których pochodzą.

Tower of London

Tower of London

Tower of London, czyli Twierdza Wieżowa a jeszcze dokładniej Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości, to budowa obronna i jednocześnie pałac używany przez byłych monarchów brytyjskich. Poza tym Tower służyła jako więzienie i miejsce tortur, zbrojownia, skarbiec, narodowe archiwum i miejsce przechowania klejnotów koronnych Zjednoczonego Królestwa. W chwili obecnej, to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii.

<< Poprzedni Wpis