Łodzie jako główny środek transportu

Iquitos – największe miasto peruwiańskiej Amazonii

Domy nad rzeką w Iquitos

Domy nad rzeką w Iquitos

Kilka dni po pożegnaniu się z transportem lądowym i rozpoczęciu podróży wzdłuż Amazonki dotarłem do Iquitos, największego miasta peruwiańskiej Amazonii. Podróż statkiem z Yurimaguas do Iquitos zajmuje trzy dni, ja przystanąłem na kilka dni w Lagunas. Dobrze zrobiłem, bo okazało się, że wyprawy do dżungli w Iquitos kosztują dwa razy więcej, a później jeszcze żałowałem, że byłem w Lagunas tak krótko.

Dopływamy sobie spokojnie do portu w Iquitos, a tam na statek nagle wpada dziesięciu ludzi, którzy biegną do pierwszego lepszego zagranicznego turysty i oczywiście kombinują, że podwiozą nas do najlepszego miejsca w mieście, nocleg już nam załatwili i nie musimy sie o nic martwić. Każdy taksówkarz, a raczej zmotoryzowany riksiarz trzyma sztamę z właścicielem hotelu, pensjonatu, czy jakiegokolwiek innego miejsca zarabiającego na wynajmie pokoi, podwozi zagranicznych turystów, którzy na pewno mają pełno kasy i trzeba ją od nich jakoś wyciągnąć, dostaje prowizję i interes się kręci. Poza tym, podobnie jak w innych miastach Peru wygląda na to, że niemal każdy mieszkaniec jest taksówkarzem/kierowcą autorikszy, nazywanej przez miejscowych motocarro albo mototaxi. Z tego powodu Iquitos uważane jest za jedno z najgłośniejszych miast w Peru, bo liczba pojazdów mototaxi oscyluje w okolicach 25 000. Przy okazji, to najlepszy środek transportu w mieście. Wystarczy machnąć reką i mototaxi zabierze cię gdziekolwiek tylko chcesz. Oczywiście najdalej tam gdzie kończy się droga.

Łodzie jako główny środek transportu

Łodzie jako główny środek transportu

Iquitos jest położone nad brzegiem Amazonki w północno-wschodnej części kraju. Ilość mieszkańców przekracza czterysta tysięcy co czyni stolicę regionu Loreto szóstym największym miastem Peru. Jest to największe miasto na Ziemi bez połączenia drogowego z resztą świata. Pozostałe miejsca Peru i inne kraje połączone są albo transportem rzecznym albo powietrznym. Miasto jest głównym portem peruwiańskiej Amazonii i popularną bazą wypadową dla tych, którzy chcą poznać peruwiańską część największego lasu na Ziemi. W epoce prekolumbijskiej terytoria dzisiejszego Iquitos były zamieszkane przez plemiona Yameo i Iquito. Od tego drugiego miasto wzięło swoją nazwę. Jeśli chodzi o datę powstania miasta, to nie jest ona dokładnie znana. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1757, kiedy na tych terenach założono misję jezuitów pod nazwą San Pablo de Napeanos. Ponad dwieście lat później w okresie boomu kauczukowego drugiej połowy XIX wieku Iquitos stało się najzamożniejszym miastem Peru. Po tamtym okresie pozostały do dziś charakterystyczne budynki, z których najbardziej znany, to Żelazny Dom zaprojektowany przez Gustava Eiffla, dokładnie tego samego, który zaprojektował Wieżę Eiffla w Paryżu. Iquitos było miejscem, gdzie niedoszły prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Tymiński wprowadził pierwszą telewizję kablową. W 1982 roku przywiózł nadajnik telewizyjny z Kanady i założył TV Selva w mieście, gdzie do tej pory był tylko jeden kanał telewizyjny. Obszerna biografia napisana przez samego Stana znajduje się na tej stronie http://peternet.slaskdatacenter.pl/tyminski/tyminski/biografia.php.

Mimo braku dróg prowadzących do innych części kraju, Iquitos posiada połączenia rzeczne z kilkoma portami w regionie. Tak, więc można stamtąd dopłynąć do Pucallpy nad rzeką Ucayali, Yurimaguas nad rzeką Huallaga, czy Santa Rosa, położonego w punkcie trzech granic Peru, Kolumbii i Brazylii. Istnieje nawet mniej popularne połączenie do Pantoja, miejsca położonego nad brzegiem rzeki Napo przy granicy z Ekwadorem. Jedyna droga prowadząca poza miasto kończy się w położonym około 100 km na południe miasteczku Nauta, skąd też jedyna droga, to właśnie ta do Iquitos.

Targowisko w dzielnicy Belén

Targowisko w dzielnicy Belén

Chyba najbardziej charakterystycznym miejscenm w Iquitos jest dzielnica Belén, część miasta położona tuż nad brzegiem rzeki Itaya. Bardzo popularne ze względu na swoje położenie i targ, gdzie można kupić różne produkty wytwarzane i zdobywane w okolicy, od wszelkiego rodzaju owoców, poprzez przyprawy aż po narzędzia i ubrania. Charakterystyczna architektura tego miejsca, to drewniane domy ustawione na wysokoch palach, przystosowane do podnoszącego się poziomu rzeki.

Domy wzniesione na palach

Domy wzniesione na palach

Iquitos było moim ostatnim miastem w Peru, nie licząc Santa Rosa na granicy z Brazylią. Miałem wybór: płynąć do Santa Rosa dwa dni wolnym statkiem albo 6 godzin szybkim, ale droższym. Na ten odcinek trasy postanowiłem spróbować ekstrawaganckiej opcji i po porannym odpłynięciu z nadbrzeża, pokonaniu około czterystu kilometrów wzdłuż Amazonki, przejściu po chwiejącej się desce do punktu odprawy celnej w Santa Rosa, tego samego dnia byłem już w Brazylii.

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>