Las sekwoi w Kalifornii

Drzewo Generał Sherman w Parku Narodowym Sekwoi

Generał Sherman - największe drzewo świata

Generał Sherman – największe drzewo świata

Drzewo generała Shermana położone w Parku Narodowym Sekwoi należy do gatunku sequoiadendron giganteum, czyli mamutowiec olbrzymi lub sekwoja olbrzymia. Jest to największe drzewo na świecie pod względem objętości, mimo że występujące na wybrzeżu Kalifornii sekwoje wieczniezielone są wyższe a pierwsze miejsce, jeśli chodzi o grubość pnia należy do położonego w Meksyku drzewa z gatunku cypryśnik meksykański.

Wymiary drzewa Generał Sherman to 83,8 m wysokości, maksymalna średnica wynosi 11,1 m, a średnica mierzona 18 metrów nad ziemią to 5.3 m. Całkowita objętość, miara według której drzewo to jest uważane za największe na świecie wynosi 1486,6 m³. Jednocześnie jest ono jednym z najstarszych, jego wiek szacowany jest na około 2300 – 2700 lat.

William Tecumseh Sherman był generałem w czasach amerykańskiej wojny domowej. Sekwoja została nazwana przez przyrodnika Jamesa Wolvertona, służącego jako porucznik pod wodzą generała. Drzewo jest położone w niewielkiej odległości od głównej drogi przebiegającej przez Park Narodowy Sekwoi. Oznakowana ścieżka i znaki ułatwiają odnalezienie tej niezwykłej rośliny.

Generał Sherman

Generał Sherman

Sekwoja Generał Sherman - widok całego drzewa

Sekwoja Generał Sherman – widok całego drzewa

Las sekwoi w Kalifornii

Las sekwoi w Kalifornii

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>