Mittens - najsławniejszy widok w Monument Valley

Dolina Pomników – Monument Valley

Są takie chwile w życiu, które pamięta się na zawsze. Istnieją takie miejsca na świecie, które trzeba odwiedzić, takie, które są na listach rzeczy do zrobienia przed śmiercią, takie na spotkanie, których tak naprawdę nie można się przygotować, bo rzeczywistość odbiega od wszelkich wyobrażeń i oczekiwań.

Niezwykłe kształty skał wyłaniające się w dali, droga prowadząca przez ziemie uznane za święte przez najstarszych mieszkańców tej krainy, Indian Navajo i nieogarnione przestrzenie rozpościerające się w nieskończoność. Ten skrawek amerykańskiej ziemi rozsławiony przez liczne filmy, programy telewizyjne i reklamy został utrwalony w wyobraźni milionów na całym świecie, jako kwintesencja Ameryki.

Po nocy spędzonej w namiocie, gdzieś na obrzeżach osady Bluff nadszedł dzień, kiedy miałem zobaczyć widok, który przez tak długi czas był jedynie zdjęciem zapisanym w komputerze, a jednocześnie jedną z inspiracji tej podróży. Poranna jazda to kilkadziesiąt kilometrów na przemian w górę i w dół, aż do pierwszego charakterystycznego punktu tych okolic zwanego Mexican Hat, czyli Meksykański Kapelusz. To stożkowa skała, na której leży, jakby przeciwko prawom fizyki kamień w kształcie odwróconego meksykańskiego sombrero. Można podjechać bliżej, ale zrobiłem tylko zdjęcie z drogi. Jechałem dalej, czasami zza pagórków, ukazywały się charakterystyczne kształty znane z westernów położone kilkadziesiąt kilometrów przede mną. Po południu dotarłem do punktu, gdzie idealnie prosta droga prowadzi w dół i w dali na horyzoncie przebiega wśród charakterystycznych skał, dzięki którym to miejsce stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w USA.

Obraz, który miałem w pamięci i który był jedną z inspiracji tej podroży jest tu, robię zdjęcia i film uważając na przejeżdżające samochody i motocykle. Nie bez powodu ten odcinek drogi 163 w kierunku południowo-zachodnim to jeden z najczęściej fotografowanych widoków w całych Stanach Zjednoczonych. Monument Valley znajduje się na terenie indiańskiego parku pod nazwą Navajo Tribal Park a całość leży na terenie największego rezerwatu Indian w Stanach Zjednoczonych – rozciągającego się na powierzchni 71 000 km² – Navajo Nation. Choć niezwykłe krajobrazy są widoczne z głównej drogi to najlepszym sposobem na poznanie doliny jest przejechanie trasy przebiegającej pomiędzy formacjami skalnymi, tzw. 17 Mile Scenic Drive. Trasa znajduje się na terenie parku należącego do plemienia Navajo.

Wszyscy byli samochodami, ja na rowerze. Indianka, która sprzedawała wejściówki zażartowała czy jestem sam czy mam kogoś ukrytego w plecaku. Trasa wśród skał była dość ruchliwa, można tam wjechać albo samochodem albo rowerem, ale nie motocyklem. Po przejechaniu kilku kilometrów wiadomo było, dlaczego pewne odcinki drogi to sam piasek i próba przejechania ich ciężkim Harleyem zakończyłaby się utknięciem w miejscu. Wzdłuż trasy znajdują się liczne oznakowane skały, którym zostały nadane nazwy zgodne z ich kształtami – wielbłąd, krzesło, totem czy Trzy Siostry. Po dwóch dniach opuszczam Dolinę Pomników i jadę w kierunku Wielkiego Kanionu. Oficjalnie nie wolno mi spać w namiocie na indiańskiej ziemi. Jeden niepewny kamp jest 60 km za Monument Valley a drugi dopiero w Tuba City 158 km dalej to za daleko na jeden dzień. Ciekawe, gdzie będę spał jutro…

Droga 163 w Utah

Droga 163 w Utah

Mapa USA z drogą 163 i widokiem na Dolinę Pomników

Mapa USA z drogą 163 i widokiem na Dolinę Pomników

Super trasa na rower

Super trasa na rower

Goulding campground - kemping w pobliżu Doliny Pomników

Goulding campground – kemping w pobliżu Doliny Pomników

Hogan - tradycyjny dom Indian Navajo

Hogan – tradycyjny dom Indian Navajo

Wnętrze tradycyjnego domu Indian Navajo

Wnętrze tradycyjnego domu Indian Navajo

Mittens - najsławniejszy widok w Monument Valley

Mittens – najsławniejszy widok w Monument Valley

Monument Valley loop road - droga pomiędzy formacjami skalnymi

Monument Valley loop road – droga pomiędzy formacjami skalnymi

John Ford's Point - Punkt Johna Forda

John Ford’s Point – Punkt Johna Forda

Camel Butte - skała w kształcie wielbłąda

Camel Butte – skała w kształcie wielbłąda

The Chair - skała Krzesło po prawej stronie

The Chair – skała Krzesło po prawej stronie

Zagroda dla koni w cieniu skały

Zagroda dla koni w cieniu skały

Thumb Rock - Skała Kciuk

Thumb Rock – Skała Kciuk

Dolina Skał

Dolina Skał

Temperatura 38 stopni

Temperatura 38 stopni

Kopiec z kamieni

Kopiec z kamieni

Droga przez Monument Valley

Droga przez Monument Valley

Skały zwane Totem Poles

Skały zwane Totem Poles

Westernowy krajobraz amerykańskiego zachodu

Westernowy krajobraz amerykańskiego zachodu

Monument Valley

Monument Valley

Panorama Doliny Pomników

Panorama Doliny Pomników

Następny Wpis >>