Grant Avenue

Chinatown w San Francisco

Grant Avenue

Grant Avenue

Przed wyjazdem do USA, szukając informacji o miejscach wartych odwiedzenia, odkryłem San Francisco City Guides, czyli organizację zrzeszającą przewodników oprowadzających turystów po San Francisco. Wycieczki są darmowe, jednak wedle amerykańskiej tradycji na koniec imprezy przewodnik wynagradzany jest hojnie w postaci dobrowolnych napiwków.

“San Francisco City Guides”, założona w 1978 roku, jest organizacją non-profit, do której należy ponad 200 przeszkolonych wolontariuszy, oprowadzających wycieczki piesze po najciekawszych miejscach w San Francisco. Organizacja ta jest sponsorowana przez Bibliotekę Publiczną San Francisco i San Francisco Parks Alliance, a napiwki stanowią dodatkowe źródło dochodów dla przewodników. Jedna z wycieczek, trwająca około godziny i prowadzona przez miejscową osobę była poświęcona dzielnicy chińskiej Chinatown.

Chinatown, dzielnica koncentrująca się wokół Grant Avenue i Stockton Street w San Francisco jest nie tylko największym i najstarszym skupiskiem chińskiej imigracji w tym mieście, ale też najstarszym Chinatown w Ameryce Północnej i największym ośrodkiem chińskiej społeczności poza Azją. Wszystko zaczęło się w latach 1850-1900, kiedy Chinatown było miejscem, gdzie osiedlali się imigranci z prowincji Guangdong w południowych Chinach. Znakomita większość z nich to mężczyźni, którzy znajdowali pracę przy budowie kolei transkontynentalnej czy w bogatych w surowce kopalniach Kalifornii.

W końcu drugiej połowy dziewiętnastego wieku nasiliły się nastroje antyimigracyjne, które doprowadziły do ustanowienia przez rząd USA tak zwanego “Chinese Exclusion Act”, czyli ustawy anty-chińskiej, było to bezprecedensowe prawo ograniczające napływ imigrantów z jednej określonej grupy etnicznej. Akt został uchylony dopiero w czasach II Wojny Światowej na podstawie uznania ważności Chin jako sojusznika w wojnie.

W okresie powojennym kolejne fale chińskich imigrantów napłynęły głównie z Hong Kongu a koniec wojny w Wietnamie przyniósł falę wietnamskich uchodźców chińskiego pochodzenia. Dziś mieszkańcy pochodzenia chińskiego nadal zachowują swoje języki i zwyczaje a okolica jest namiastkiem Azji na amerykańskiej ziemi. Wszystko od sklepów spożywczych przez restauracje aż po wszelkiego rodzaju usługi są prowadzone przez imigrantów z Chin lub ich potomków. Do tego dochodzą elementy architektoniczne w postaci chińskich smoków, pagód i azjatyckiego wzornictwa. Z jednej strony Chinatown jest domem dla tysięcy imigrantów, dla których te okolice są namiastką ojczyzny, a z drugiej strony są oni jak i cała otaczająca ich dzielnica miasta jedną z największych atrakcji turystycznych w San Francisco. Mówi się, że więcej ludzi odwiedza Chinatown niż symbol miasta most Golden Gate.

Portsmouth Square

Portsmouth Square

Statua Bogini Demokracji w parku Portsmouth Square

Statua Bogini Demokracji w parku Portsmouth Square

Chinatown 1889

Chinatown 1889

Wąska uliczka w Chinatown

Wąska uliczka w Chinatown

Jeden z licznych sklepów z chińskimi produktami

Jeden z licznych sklepów z chińskimi produktami

<< Poprzedni WpisNastępny Wpis >>